2007 District Meet Results @ Ike
Columbia Basin League
4A Championships - 5/11/2007
Zaepfel Stadium, Yakima
Results
Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
Name
Year School
Finals H# Points
==========================================================================
1 McKeirnan, Kayla
12 Richland
12.38 2
2 Campbell, Shanai
9 Eisenhower
12.66 2
3 Retzlaff, Michele 10
Walla Walla
12.94 2
4 Piro, Wyatt
10 Wenatchee
12.99 2
5 Ortiz, Yesenia
10 Pasco
13.03 2
6 Noble, Katie
9 Walla Walla
13.28 2
7 Jackson, Shallyn
10 Richland
13.39 2
8 Alderman, Sam
10 Richland
13.47 2
9 Anderson, Shawna
9 Pasco
13.50 2
10 Fisher, Stephanie
9 Richland
13.56 1
11 Hussey, Jenna
11 Walla Walla
13.69 1
12 Dittmer, Rachel
9 Richland
13.73 1
13 Zavaleta, Alex
11 Pasco
13.79 1
14 Wagner, Julia
9 Wenatchee
13.84 1
15 Hedine, Haley
9 Walla Walla
13.89 1
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
Name
Year School
Finals H# Points
==========================================================================
1 McKeirnan, Kayla
12 Richland
25.20 2
2 Lakes, Shaniae
10 Richland
26.11 2
3 Campbell, Shanai
9 Eisenhower
26.47 2
4 Hofferber, Ashley 12
Richland
26.52 2
5 Johnson, Crystal
11 Davis
26.76 2
6 Retzlaff, Michele 10
Walla Walla
27.07 2
7 Arellano, Bianca
11 Pasco
27.21 2
8 Noble, Katie
9 Walla Walla
27.26 2
9 Chamberlain, Kayla 10 Moses
Lake
27.30 1
10 Jackson, Shallyn
10 Richland
27.36 2
11 Chapman, Kylie
9 Wenatchee
27.64 1
12 Erwin, Allison
11 Walla Walla
27.89 1
13 Gustafsson, Hannah 9
Wenatchee
27.90 1
14 Xaipanya, Leslie
11 Pasco
28.06 1
15 Hussey, Jenna
11 Walla Walla
28.25 1
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
Name
Year School
Finals H# Points
==========================================================================
1 McKeirnan, Kayla
12 Richland
56.62 2
2 Ballinger, Kristen 12
Wenatchee
57.85 2
3 Ortiz, Yesenia
10 Pasco
1:00.17 2
4 Chamberlain, Kayla 10 Moses
Lake
1:00.49 2
5 Retzlaff, Michele 10
Walla Walla
1:01.05 2
6 Grigg, Nicole
10 Pasco
1:01.41 2
7 Brower, Gabby
10 Richland
1:01.43 2
8 Johnson, Crystal
11 Davis
1:01.73 2
9 Noyes, Ann
11 Moses Lake
1:01.82 2
10 Jackson, Shallyn
10 Richland
1:02.01 1
11 Alderman, Sam
10 Richland
1:02.55 1
12 King, Kathleen
10 Wenatchee
1:03.56 1
13 Chapman, Kylie
9 Wenatchee
1:03.70 1
14 Gustafsson, Hannah 9
Wenatchee
1:04.66 1
15 Short-Morin, Chelsea 10 Wenatchee
1:04.68 1
Girls 800 Meter Run
==========================================================================
Name
Year School
Finals H# Points
==========================================================================
1 Ballinger, Kristen 12
Wenatchee
2:17.98 2
2 McDonald, Annie
10 Richland
2:22.28 2
3 Yancy, Jaki
9 Wenatchee
2:25.04 2
4 Schooley, Shawna
10 Davis
2:26.11 2
5 Olivares, Annette 11
Richland
2:28.63 2
6 Rodriguez, Janette 9
Pasco
2:29.24 2
7 Berglin, Fallon
9 Pasco
2:30.10 2
8 Hollick, Maggie
9 Richland
2:30.91 1
9 Hiatt, Molly
11 Walla Walla
2:31.36 2
10 Kaluzny, Hannah
9 Davis
2:32.31 1
11 Ballinger, Lauren 10
Wenatchee
2:34.49 1
12 Wiest, Wendy
11 Eisenhower
2:35.12 2
13 Patton, Amanda
9 Eisenhower
2:37.21 1
14 Faubion, Sarah
10 Wenatchee
2:41.60 1
15 Noland, Emily
9 Richland
2:42.90 1
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Martinez, Sandra
10 Davis
5:12.04
2 Wall, Ashlee
12 Walla Walla
5:14.13
3 Rodriguez, Janette 9
Pasco
5:18.46
4 Dernbach, Lauren
9 Richland
5:18.53
5 Schooley, Shawna
10 Davis
5:23.16
6 Reich, Helen
12 Walla Walla
5:28.31
7 Burrup, Laurel
10 Richland
5:28.78
8 Kiser, Hannah
9 Wenatchee
5:30.93
9 Pauly, Skye
9 Wenatchee
5:31.00
10 Budiselich, Kristin 10 Moses Lake
5:53.65
11 Wenberg, Marieka
10 Walla Walla
5:55.66
12 Pauly, Chelan
9 Wenatchee
5:56.08
13 Johnson, Marianne
9 Pasco
6:03.76
14 Goodwin, Heather
11 Walla Walla
6:04.78
15 Wilson, Jasmine
9 Walla Walla
6:05.91
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Martinez, Sandra
10 Davis
11:12.92
2 Vander Malle, Marissa 9 Pasco
11:25.29
3 Wall, Ashlee
12 Walla Walla
11:29.66
4 Olsen, Alyssa
9 Pasco
11:29.95
5 Amparan, Danielle 11
Richland
11:46.61
6 McCarthy, Ann
11 Eisenhower
11:47.21
7 Molitor, Denali
9 Walla Walla
11:57.18
8 Johnson, Kylie
10 Richland
11:57.96
9 Kiser, Hannah
9 Wenatchee
12:01.88
10 Mills, Allison
11 Richland
12:07.56
11 Reich, Eva
10 Walla Walla
12:34.09
12 Pauly, Skye
9 Wenatchee
12:34.66
13 Till, Alyssa
9 Richland
12:41.14
14 Needham, Liz
12 Davis
12:45.95
15 Budiselich, Kristin 10 Moses Lake
12:55.71
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
Name
Year School
Finals H# Points
==========================================================================
1 Hedel, Caroline
12 Richland
15.24 2
2 Deitz, Galia
11 Richland
15.52 2
3 Sanford, Martha
9 Richland
16.20 2
4 Noyes, Ann
11 Moses Lake
16.49 2
5 Davis, Melanie
10 Pasco
16.71 2
6 Babcock, Cassy
10 Wenatchee
17.12 2
7 Martin, Emily
10 Wenatchee
17.18 2
8 Eastman, Melissa
11 Walla Walla
17.38 2
9 Morris, McKhayla
9 Walla Walla
17.64 2
10 Gilmore, Kendell
9 Pasco
17.79 1
11 Montoya, Jessica
10 Eisenhower
17.89 1
12 Erwin, Holly
10 Walla Walla
18.01 1
13 Naef, Megan
10 Pasco
18.12 1
14 Tonge, Ashley
9 Wenatchee
18.21 1
15 Morris, Rachel
9 Wenatchee
18.22 1
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
Name
Year School
Finals H# Points
==========================================================================
1 Hedel, Caroline
12 Richland
44.22 2
2 Sanford, Martha
9 Richland
45.86 2
3 Deitz, Galia
11 Richland
45.96 2
4 Bughi, Andi
12 Walla Walla
47.46 2
5 Naef, Megan
10 Pasco
48.42 1
6 Babcock, Cassy
10 Wenatchee
48.78 2
7 Xaipanya, Leslie
11 Pasco
49.14 2
8 Brandon, Morgan
9 Richland
49.33 2
9 Martin, Emily
10 Wenatchee
49.82 2
10 Montoya, Jessica
10 Eisenhower
50.01 1
11 Morris, McKhayla
9 Walla Walla
50.78 2
12 Tonge, Ashley
9 Wenatchee
51.51 1
13 Dix, Kelsey
10 Eisenhower
51.57 1
14 Erwin, Holly
10 Walla Walla
51.91 1
15 Morris, Rachel
9 Wenatchee
52.33 1
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School
Finals Points
=======================================================================
1 Richland High School 'A'
48.86
1) Lakes, Shaniae 10
2) Sanford, Martha 9
3) Deitz, Galia 11
4) McKeirnan, Kayla 12
2 Walla Walla High School 'A'
50.60
1) Noble, Katie 9
2) Retzlaff, Michele 10
3) Erwin, Allison 11
4) Bughi, Andi 12
3 Eisenhower High School 'A'
51.02
1) Howard, Alexis 9
2) Patton, Amanda 9
3) Frazier, Jazmine 10
4) Campbell, Shanai 9
4 Pasco High School 'A'
51.22
1) Ortiz, Yesenia 10
2) Anderson, Shawna 9
3) Xaipanya, Leslie 11
4) Arellano, Bianca 11
5 Wenatchee High School 'A'
51.32
1) Prehm, Christine 10
2) Gustafsson, Hannah 9
3) King, Kathleen 10
4) Piro, Wyatt 10
6 Davis High School 'A'
51.81
1) Johnson, Crystal 11
2) Alvarez, Sevanna 11
3) Delp, Lindsey 11
4) Potvin, Samantha 12
Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School
Finals Points
=======================================================================
1 Richland High School 'A'
1:46.40
1) Lakes, Shaniae 10
2) Sanford, Martha 9
3) Hofferber, Ashley 12
4) Alderman, Sam 10
2 Walla Walla High School 'A'
1:49.19
1) Noble, Katie 9
2) Erwin, Allison 11
3) Hussey, Jenna 11
4) Bughi, Andi 12
3 Wenatchee High School 'A'
1:50.35
1) Ballinger, Kristen 12
2) King, Kathleen 10
3) Gustafsson, Hannah 9
4) Piro, Wyatt 10
4 Pasco High School 'A'
1:50.74
1) Naef, Megan 10
2) Zavaleta, Alex 11
3) Anderson, Shawna 9
4) Xaipanya, Leslie 11
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School
Finals Points
=======================================================================
1 Wenatchee High School 'A'
4:06.26
1) Yancy, Jaki 9
2) Babcock, Cassy 10
3) King, Kathleen 10
4) Ballinger, Kristen 12
2 Richland High School 'A'
4:08.12
1) Deitz, Galia 11
2) Hedel, Caroline 12
3) Brower, Gabby 10
4) McDonald, Annie 10
3 Pasco High School 'A'
4:12.49
1) Arellano, Bianca 11
2) Rovira, Danielle 10
3) Grigg, Nicole 10
4) Ortiz, Yesenia 10
4 Eisenhower High School 'A'
4:18.82
1) Howard, Alexis 9
2) Montoya, Jessica 10
3) Dix, Kelsey 10
4) Wiest, Wendy 11
5 Moses Lake High School 'A'
4:41.79
1) Chamberlain, Kayla 10
2) Budiselich, Kristin 10
3) Cromer, Amy 10
4) Schuh, Megan 10
6 Walla Walla High School 'A'
4:47.77
1) Erwin, Holly 10
2) Hiatt, Molly 11
3) Smyth, Alyssa 9
4) Anderson, Bridget 9
Girls High Jump
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Clements, Jessica 11
Richland
5-02.00
2 Black, Kortney
12 Pasco
5-00.00
3 Dominguez, Elena
12 Wenatchee
4-10.00
4 Eastman, Melissa
11 Walla Walla
J4-10.00
4 Wicheta, Sarah
9 Wenatchee
J4-10.00
6 Rovira, Danielle
10 Pasco
J4-10.00
7 Gilmore, Kendell
9 Pasco
J4-10.00
8 Smyth, Alyssa
9 Walla Walla
4-08.00
8 Weitz, Mallory
12 Richland
4-08.00
10 Baxter, Peyton
9 Walla Walla
J4-08.00
10 Dominguez, Cory
9 Wenatchee
J4-08.00
12 Winkler, Daria
10 Davis
J4-08.00
13 Levitsky, Anne
12 Wenatchee
J4-08.00
14 Wiest, Wendy
11 Eisenhower
4-06.00
15 Porter, Kaitlin
10 Walla Walla
J4-06.00
Girls Pole Vault
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Bushman, Shanie
11 Walla Walla
11-06.00
2 Dominguez, Elena
12 Wenatchee
11-00.00
3 Bratrude, Courtney 11
Wenatchee
J11-00.00
4 Christian, Jessica 10
Richland
9-06.00
5 Salerno, Lauren
12 Richland
J9-06.00
6 Harvey, Rachel
12 Eisenhower
J9-06.00
7 Krisofski, Bri
12 Richland
J9-06.00
8 Dotson, Liz
10 Richland
J9-06.00
9 Zorich, Kellen
12 Richland
9-00.00
10 Deen, Kayla
10 Richland
J9-00.00
11 Johnson, Melissa
11 Richland
8-06.00
12 Johnson, Jennifer 11
Eisenhower
J8-06.00
13 Bath, Jill
11 Richland
J8-06.00
14 Crawford, Holly
10 Wenatchee
J8-06.00
15 Vukelich, Sara
10 Richland
J8-06.00
Girls Long Jump
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Jackson, Shallyn
10 Richland
16-02.25
2 Sullivan, Morgan
10 Pasco
15-10.00
3 Brandon, Morgan
9 Richland
15-06.75
4 Noyes, Ann
11 Moses Lake
15-06.00
5 Bushman, Shanie
11 Walla Walla J15-06.00
6 Bughi, Andi
12 Walla Walla J15-06.00
7 Fisher, Stephanie
9 Richland
15-03.50
8 Potvin, Samantha
12 Davis
15-01.75
9 Hill, Shaylee
9 Walla Walla
15-00.75
10 Morris, Rachel
9 Wenatchee
14-06.25
11 Morris, McKhayla
9 Walla Walla
14-05.75
12 Duhamel, Lindsay
10 Wenatchee
14-02.50
13 Hedine, Haley
9 Walla Walla
14-02.00
14 Wolski, Amy
11 Walla Walla
14-01.75
15 Anderson, Shawna
9 Pasco
14-01.00
15 Cottrell, Brittny 12
Pasco
14-01.00
15 Suutala, Johanna
12 Wenatchee
14-01.00
Girls Triple Jump
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Roberts, Lindsay
11 Richland
34-07.50
2 Lakes, Shaniae
10 Richland
34-04.25
3 Noyes, Ann
11 Moses Lake
34-01.50
4 Chamberlain, Kayla 10 Moses
Lake 33-09.50
5 Potvin, Samantha
12 Davis
33-07.75
6 Bushman, Shanie
11 Walla Walla
33-04.25
7 Duhamel, Lindsay
10 Wenatchee
33-03.00
8 Rovira, Danielle
10 Pasco
32-05.00
9 Fisher, Stephanie
9 Richland
31-07.50
10 Piro, Wyatt
10 Wenatchee
31-06.25
11 Skorohodova, Ksenia 11 Walla Walla
31-05.75
12 Brown, Emily
11 Walla Walla
31-04.50
13 Wiest, Wendy
11 Eisenhower
31-01.00
14 Gibbons, Natalie
12 Wenatchee
30-07.50
15 Clements, Jessica 11
Richland
30-06.00
Girls Shot Put
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Winkler, Daria
10 Davis
38-01.00
2 Arndt, Sarah
12 Wenatchee
35-09.25
3 Hays, Aislinn
12 Wenatchee
35-03.00
4 Eastman, Melissa
11 Walla Walla
34-01.50
5 Willoughby, Ashley 10
Richland
34-00.50
6 Machinal, Michele 12
Richland
33-02.50
7 Bush, Jessica
9 Eisenhower
33-01.25
8 Arellano, Bianca
11 Pasco
32-02.75
9 Joshlin, Kristin
10 Walla Walla
32-01.25
10 Frazier, Jazmine
10 Eisenhower
31-02.50
11 Porter, Kaitlin
10 Walla Walla
30-07.25
12 Krcma, Susan
12 Moses Lake
30-01.00
13 Stevens, Tori
9 Richland
29-11.50
14 Ballardo, Bianca
10 Pasco
29-11.00
15 Daschel, Josie
12 Moses Lake
28-06.50
Girls Discus Throw
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Hays, Aislinn
12 Wenatchee
102-09
2 Davis, Melanie
10 Pasco
100-02
3 Arndt, Sarah
12 Wenatchee
98-11
4 Daschel, Josie
12 Moses Lake
93-05
5 Rodriguez, Adrianna 10 Walla Walla
93-02
6 Brower, Kendra
11 Richland
92-03
7 Romero, Stephanie 12
Eisenhower
91-09
8 Graff, Samantha
10 Pasco
91-08
9 Joshlin, Kristin
10 Walla Walla
87-09
10 Young, Taylor
9 Richland
86-03
11 Stutzman, Anndee
11 Pasco
85-06
12 Comstock, Shea
10 Richland
84-11
13 Machinal, Michele 12
Richland
84-02
14 Krcma, Susan
12 Moses Lake
82-05
15 Larson, Amethyst
10 Davis
81-08
Girls Javelin Throw
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Anyiri, Josephine 12
Pasco
126-07
2 Corbray, Felicity 10
Davis
111-01
3 Machinal, Michele 12
Richland
109-06
4 Rodriguez, Adrianna 10 Walla Walla
107-02
5 Cottrell, Brittny 12
Pasco
106-11
6 Ross, Kenna
10 Walla Walla
98-07
7 Frazier, Jazmine
10 Eisenhower
97-05
8 Smart, Anne
9 Eisenhower
93-05
9 Brower, Kendra
11 Richland
92-05
10 Comstock, Shea
10 Richland
90-06
11 Ordway, Daniel
10 Moses Lake
88-10
12 Leiby, Kayla
10 Pasco
87-10
13 Joshlin, Kristin
10 Walla Walla
87-02
14 Stevens, Tori
9 Richland
84-04
15 Krcma, Susan
12 Moses Lake
82-06
Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
Name
Year School
Finals H# Points
==========================================================================
1 Battenburg, Andrew 12 Walla
Walla
11.14 2
2 Mandapat, Dimitri
9 Davis
11.50 2
3 Conley, Jordan
12 Richland
11.62 2
4 Newport, Jonathan 10
Eisenhower
11.68 2
5 Ness, Jordan
10 Walla Walla
11.73 1
6 Knight, Ty
12 Wenatchee
11.79 2
7 Clifford, Kyle
11 Pasco
11.80 2
8 Piek, Justin
10 Walla Walla
11.86 2
9 Miller, Matt
12 Richland
11.88 2
10 Anderson, Brandan 12
Moses Lake
11.99 1
11 Moore, Jacob
10 Eisenhower
12.01 1
12 Smith, Garrett
10 Wenatchee
12.06 1
13 Garcia, Jorge
10 Walla Walla
12.08 1
14 Lopez, Jose
9 Davis
12.09 1
15 Jones, Kyle
10 Walla Walla
12.18 1
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
Name
Year School
Finals H# Points
==========================================================================
1 Battenburg, Andrew 12 Walla
Walla
22.42 2
2 Beath, Donovan
12 Eisenhower
23.07 2
3 Mandapat, Dimitri
9 Davis
23.14 2
4 Clifford, Kyle
11 Pasco
23.33 2
5 Casillas, Colton
11 Richland
23.61 2
6 Conley, Jordan
12 Richland
23.63 2
7 Miller, Matt
12 Richland
23.64 1
8 Sewell, Chaese
10 Wenatchee
23.71 2
9 Rainey, Edwin
10 Davis
23.74 1
10 Garcia, Jorge
10 Walla Walla
24.03 1
11 Valentino, Andrew 11
Richland
24.05 1
12 Richardson, Chris 10
Moses Lake
24.07 1
13 Fackrell, Spencer 10
Moses Lake
24.19 1
14 Smith, Garrett
10 Wenatchee
24.21 1
15 Kuntz, Kyle
10 Wenatchee
24.45 1
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
Name
Year School
Finals H# Points
==========================================================================
1 Battenburg, Andrew 12 Walla
Walla
49.65 2
2 Wright, Rafe
11 Davis
49.97 2
3 Casillas, Colton
11 Richland
51.23 2
4 Ness, Jordan
10 Walla Walla
51.46 2
5 Knight, Ty
12 Wenatchee
51.58 2
6 Beath, Donovan
12 Eisenhower
52.07 1
7 Helm, Blake
11 Wenatchee
52.27 2
8 Rainey, Edwin
10 Davis
52.89 2
9 Olveda, Hunter
10 Richland
52.92 1
10 Mandapat, Dimitri
9 Davis
53.25 2
11 Valentino, Andrew 11
Richland
53.30 1
12 Fleming, Anthony
11 Pasco
53.34 1
13 Richardson, Chris 10
Moses Lake
53.78 1
14 Sewell, Chaese
10 Wenatchee
54.01 1
15 Bowers, Tyler
9 Richland
54.44 1
Boys 800 Meter Run
==========================================================================
Name
Year School
Finals H# Points
==========================================================================
1 Noland, Tyler
12 Richland
1:57.20 2
2 VanDeBrake, Cody
11 Eisenhower
1:58.76 2
3 Gilbert, Peter
10 Pasco
1:59.37 2
4 Adelmund, Mat
12 Richland
1:59.58 2
5 Contreras, Emmanual 10 Davis
2:00.45 2
6 Colis, Jassim
11 Walla Walla
2:02.76 2
7 Crawford, Jordan
12 Richland
2:03.06 2
8 Silvers, Eric
12 Davis
2:04.01 2
9 Parker, Caleb
10 Richland
2:04.18 2
10 Hieb, Ben
11 Pasco
2:05.38 1
11 Holden, Brandon
9 Eisenhower
2:05.69 1
12 Wilson, Brenton
12 Wenatchee
2:07.67 1
13 Wall, Robby
10 Walla Walla
2:07.95 1
14 Nelson, Braden
10 Richland
2:08.19 1
15 McAlavy, Nick
11 Moses Lake
2:08.78 1
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Noland, Tyler
12 Richland
4:29.00
2 VanDeBrake, Cody
11 Eisenhower
4:31.55
3 Brown, Anthony
10 Pasco
4:35.60
4 Silvers, Eric
12 Davis
4:40.22
5 Contreras, Emmanual 10 Davis
4:40.64
6 Willits, Ryan
11 Richland
4:43.97
7 Cantero, Victor
12 Walla Walla
4:44.48
8 Luhrs, Rainer
9 Pasco
4:45.16
9 Gomez, Jose
10 Walla Walla
4:45.89
10 Durrant, Jesse
10 Pasco
4:46.20
11 Cardon, Spencer
10 Eisenhower
4:48.04
12 Lewis, Blake
9 Walla Walla
4:50.38
13 Cresci, Chris
11 Walla Walla
4:56.87
14 Thomas, Derrick
11 Eisenhower
4:57.71
15 Jenkins, Daniel
11 Moses Lake
4:59.97
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Liedtke, Zach
12 Eisenhower
9:59.13
2 Simison, Bryan
9 Eisenhower
10:00.70
3 Brown, Anthony
10 Pasco
10:05.99
4 Higgins, Michael
11 Walla Walla
10:07.90
5 Barela, Joey
12 Eisenhower
10:14.18
6 Schmidt, Andrew
11 Eisenhower
10:16.33
7 Fussner, Benn
10 Richland
10:19.28
8 Marchand, Wyatt
11 Eisenhower
10:19.99
9 Alfaro, Ivan
10 Eisenhower
10:20.16
10 Romfo, Andy
10 Eisenhower
10:35.35
11 Whitney, David
10 Richland
10:43.24
12 Villasenor, Alfredo 10 Davis
10:45.01
13 Cresci, Chris
11 Walla Walla
10:54.36
14 Zimmerman, Mark
10 Wenatchee
10:54.92
15 Thomas, Blake
11 Eisenhower
11:04.10
Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
Name
Year School
Finals H# Points
==========================================================================
1 Butts, Isaac
12 Richland
15.02 2
2 Douglass, Brady
12 Richland
15.60 2
3 Najera, Michael
11 Walla Walla
15.80 2
4 Eaton, Kyle
10 Walla Walla
16.18 2
5 Gonzalez, Ernesto 10
Davis
16.70 2
6 Blowe, Ted
11 Richland
16.72 2
7 Hanson, Tjos
10 Wenatchee
16.86 2
8 Nygard, Brandon
11 Wenatchee
17.37 1
9 Hunt, Nick
9 Wenatchee
17.38 1
10 Smyth, Ian
11 Walla Walla
17.63 1
11 Turner, Eric
10 Richland
17.68 2
12 Harmon, Ryan
10 Wenatchee
17.80 2
13 McEuen, Tim
9 Walla Walla
18.20 1
14 Larsen, Alex
10 Wenatchee
18.37 1
15 Arndt, Andrew
9 Wenatchee
18.61 1
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
Name
Year School
Finals H# Points
==========================================================================
1 Butts, Isaac
12 Richland
39.61 2
2 Najera, Michael
11 Walla Walla
39.66 2
3 Knight, Ty
12 Wenatchee
40.18 2
4 Blowe, Ted
11 Richland
41.34 2
5 Gonzalez, Ernesto 10
Davis
41.78 2
6 Harmon, Ryan
10 Wenatchee
41.80 2
7 Eaton, Kyle
10 Walla Walla
42.32 2
8 Huls, Chase
12 Eisenhower
42.36 1
9 Douglass, Brady
12 Richland
42.45 2
10 Santiago, Aaron
12 Pasco
43.27 2
11 Nygard, Brandon
11 Wenatchee
44.10 1
12 Bohnet, Hank
10 Walla Walla
44.78 1
13 Ullom, Daniel
9 Eisenhower
45.22 1
14 Moulton, Lee
9 Pasco
45.39 1
15 Hunt, Nick
9 Wenatchee
46.20 1
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School
Finals Points
=======================================================================
1 Walla Walla High School 'A'
43.47
1) Piek, Justin 10
2) Najera, Michael 11
3) Hessler, Spencer 10
4) Battenburg, Andrew 12
2 Davis High School 'A'
43.61
1) Mandapat, Dimitri 9
2) Wright, Rafe 11
3) Rainey, Edwin 10
4) Lopez, Jose 9
3 Richland High School 'A'
43.77
1) Conley, Jordan 12
2) Miller, Matt 12
3) Butts, Isaac 12
4) Casillas, Colton 11
4 Eisenhower High School 'A'
44.47
1) Moore, Jacob 10
2) Newport, Jonathan 10
3) Hill, Levi 11
4) Beath, Donovan 12
5 Pasco High School 'A'
47.19
1) Moulton, Lee 9
2) Bynum, Ryder 10
3)
4) Sapp, Anthony 9
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School
Finals Points
=======================================================================
1 Richland High School 'A'
3:28.67
1) Olveda, Hunter 10
2) Miller, Matt 12
3) Butts, Isaac 12
4) Adelmund, Mat 12
2 Walla Walla High School 'A'
3:30.62
1) Ness, Jordan 10
2) Jones, Kyle 10
3) Najera, Michael 11
4) Colis, Jassim 11
3 Wenatchee High School 'A'
3:31.98
1) Helm, Blake 11
2) Sewell, Chaese 10
3) Harmon, Ryan 10
4) Knight, Ty 12
4 Eisenhower High School 'A'
3:37.50
1) Beath, Donovan 12
2) Holden, Brandon 9
3) Thomas, Blake 11
4) VanDeBrake, Cody 11
5 Moses Lake High School 'A'
3:40.90
1) Wafer, Aaron 12
2) Richardson, Chris 10
3) Timm, Tony 12
4) McAlavy, Nick 11
6 Pasco High School 'A'
3:40.93
1) Gilbert, Peter 10
2) Luhrs, Rainer 9
3) Clifford, Kyle 11
4) Fleming, Anthony 11
Boys High Jump
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 McCargar, Cody
11 Richland
6-04.00
2 Smith, Dorian
12 Richland
J6-04.00
3 Stewart, Adam
12 Davis
6-02.00
4 Straight, Spencer 11
Wenatchee
6-00.00
5 Smith, Garrett
10 Wenatchee
5-10.00
6 Cooper, Zac
12 Walla Walla
J5-10.00
7 Reyna, Steven
11 Wenatchee
5-08.00
8 McEuen, Tim
9 Walla Walla
J5-08.00
9 Arndt, Andrew
9 Wenatchee
J5-08.00
10 Roberts, Rusty
10 Wenatchee
5-06.00
10 Eggers, Ryne
11 Walla Walla
5-06.00
12 Ferrel, Dustin
11 Walla Walla
J5-06.00
13 Alden, Ryan
11 Walla Walla
J5-06.00
13 Santiago, Aaron
12 Pasco
J5-06.00
13 Hunt, Nick
9 Wenatchee
J5-06.00
Boys Pole Vault
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Olson, Randy
12 Walla Walla
13-06.00
2 Neace, Adam
12 Walla Walla J13-06.00
3 Johnson, Craig
11 Eisenhower
12-06.00
4 Guerin, Kelland
12 Moses Lake
J12-06.00
5 Hampton, Greg
10 Wenatchee
J12-06.00
6 Hill, Levi
11 Eisenhower
12-00.00
7 Holt, Chester
11 Walla Walla J12-00.00
8 Tait-Gomez, Roger 10
Eisenhower
11-06.00
9 Kastenholtz, Joey 10
Wenatchee
11-00.00
10 Gibbons, Cody
10 Wenatchee
10-06.00
10 Harold, Jacob
10 Walla Walla
10-06.00
12 Martinez, Michael
9 Davis
J10-06.00
13 Despain, Justen
11 Eisenhower
J10-06.00
14 Mikkelson, Miles
11 Pasco
J10-06.00
15 Bohnet, Hank
10 Walla Walla
10-00.00
15 Teal, Robert
12 Walla Walla
10-00.00
Boys Long Jump
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Piek, Justin
10 Walla Walla
20-00.25
2 Anderson, Brock
11 Walla Walla
19-05.00
3 Sealby, Jacob
9 Wenatchee
18-09.50
4 Chapin, Sam
10 Wenatchee
18-08.00
5 Martin, Aaron
11 Richland
18-06.25
6 Weixel, Derek
10 Richland
18-05.25
7 Moore, Jacob
10 Eisenhower
18-05.00
8 Redinger, Eric
11 Wenatchee
18-04.50
9 McAlavy, Nick
11 Moses Lake
17-11.00
10 Ferrel, Dustin
11 Walla Walla
17-09.25
11 Seikawich, Josh
10 Richland
17-05.50
12 Charvat, Dyllan
10 Richland
17-05.00
13 Garcia, Jorge
10 Walla Walla
17-03.50
14 Zollman, Nick
9 Walla Walla
17-03.25
14 Bohnet, Hank
10 Walla Walla
17-03.25
Boys Triple Jump
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Miller, Jonathan
11 Richland
42-07.00
2 Fackrell, Spencer 10
Moses Lake
40-08.50
3 Newport, Jonathan 10
Eisenhower
40-02.25
4 Anderson, Brock
11 Walla Walla
39-11.50
5 Piek, Justin
10 Walla Walla
39-08.50
6 Patton, Steven
10 Walla Walla
39-07.00
7 Eggers, Ryne
11 Walla Walla
39-01.75
8 Broberg, Scott
10 Wenatchee
39-00.50
9 Kondor, Joe
12 Eisenhower
38-09.50
10 Ferrel, Dustin
11 Walla Walla
38-03.75
11 Weeks, Justin
11 Walla Walla
38-00.50
12 Gibbons, Cody
10 Wenatchee
37-09.50
13 Wilks, Jordan
9 Moses Lake
37-00.50
14 Vega, Christian
9 Wenatchee
36-11.25
15 Beltran, Estephan 11
Pasco
36-09.00
Boys Shot Put
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Harman, Tad
11 Moses Lake
52-02.00
2 Crews, AJ
12 Eisenhower
50-07.25
3 Clothier, Josh
12 Walla Walla
50-04.50
4 Matthews, Billy
12 Moses Lake
49-03.00
5 Paige, Jeremy
11 Walla Walla
46-00.50
6 Lynch, Brandon
10 Wenatchee
45-11.75
7 St. Peter, Kohl
11 Pasco
45-05.50
8 Richmond, Glenn
11 Richland
44-10.00
9 Clark, Cody
11 Walla Walla
43-09.00
10 Anderson, Brandan 12
Moses Lake
43-02.00
11 Girgis, Peter
10 Richland
43-01.25
12 Hodges, John
12 Eisenhower
43-01.00
13 Mendez, Emanuel
12 Eisenhower
43-00.50
14 Rae, Dustin
12 Richland
42-07.75
15 Whitby, Kole
10 Pasco
41-11.00
Boys Discus Throw
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Couette, Alex
12 Eisenhower
155-02
2 Matthews, Billy
12 Moses Lake
149-00
3 Crews, AJ
12 Eisenhower
147-06
4 Harman, Tad
11 Moses Lake
142-00
5 St. Peter, Kohl
11 Pasco
140-01
6 Britz, Ben
12 Eisenhower
133-06
7 Hill, Ethan
11 Walla Walla
133-04
8 Holden, Kyle
10 Walla Walla
130-04
9 Girgis, Peter
10 Richland
119-09
10 Eggers, Kyle
11 Walla Walla
J119-09
11 Paige, Jeremy
11 Walla Walla
119-00
12 Huls, Chase
12 Eisenhower
J119-00
13 Helton, Briggs
10 Wenatchee
117-07
14 Gilmour, Caleb
11 Pasco
113-00
15 Guzman, Nestor
11 Pasco
109-07
Boys Javelin Throw
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Mettler, Aaron
12 Walla Walla
189-02
2 Clothier, Josh
12 Walla Walla
159-11
3 Straight, Spencer 11
Wenatchee
158-08
4 Fish, Grant
11 Moses Lake
156-00
5 Jones, Kyle
10 Walla Walla
154-03
6 Engel, Justin
12 Richland
152-05
7 DiTommaso, Anthony 11
Wenatchee
152-00
8 Hodges, John
12 Eisenhower
146-09
9 Girgis, Peter
10 Richland
145-04
10 Conley, Jordan
12 Richland
143-02
11 Redinger, Eric
11 Wenatchee
141-05
12 Huls, Chase
12 Eisenhower
140-03
13 Peven, Ben
10 Wenatchee
135-02
14 Janosik, Chase
10 Eisenhower
133-08
15 Connell, Chris
12 Richland
131-00