1978 4th Annual Don Holder Relays
Zaepfel Stadium, Yakima-WA
April 4, 1978
BOYS TEAM SCORES: Eisenhower 51, Pasco 50, Kamiakin 43, Davis 37, Eastmont 32, West Valley 29, Selah 26, Kennewick 26, Sunnyside 25, Wenatchee 17, Columbia 10, Moses Lake 9, Lake Washington 2
RESULTS
High Jump
1 West Valley (Behar, Edwards, Hoopis) 17' 10"
2 Davis
3 Kamiakin
4 Richland
5 Eisenhower
3000m
1 Pierce (Selah) 8:47.55 (Meet Record and new event)
2 Glenn (Sunnyside) 9.18.89
3 Zarndt (Kennewick) 9:19.20
4 K. Hole (Kamiakin) 9:21.67
5 Hamel (Davis) 9:21.58
1320 Relay (4 x 330)
1 Eastmont (Tantz, Reese, Smith, Peer) 2:32.64
2 Eisenhower 2:32.66
3 Kamiakin 2:33.40
4 Kennewick 2:33.80
5 Sunnyside 2:35.31
2 Mile Relay (4 x 880)
1 Eisenhower (Payton, Marble, Baxter, Carlson) 8:28.94
2 Richland 8:39.01
3 Kamiakin 8:39.96
4 Sunnyside 8:45.93
5 Pasco 8:51.72
Pole Vault
1 Davis (Foust, Lee, Fleming) 25' 9"
2 Selah 23' 6"
3 Pasco 22' 6"
4 Kamiakin 21' 0"
5 West Valley) 19' 6"
Javelin
1 West Valley (Cook, Names, Malland) 483' 6"
2 Wenatchee 469' 1"
3 Kennewick 443' 1"
4 Eisenhower 434' 11"
5 Davis 420' 3"
Triple Jump
1 Pasco (Haythorne, Sullivan, Traeger) 126' 7" (New meet record, old 125' 6.75")
2 Eastmont 122' 3.5"
3 Selah 119' 10.25"
4 West Valley 113' 1.75"
5 Davis 112' 8"
Mile Relay
1 Selah (Hazen, Wilke, Pierce, Miller) 3:30.05
2 Kamiakin 3:31.56
3 Eisenhower 3:31.86
4 Sunnyside 3:34.01
5 Kennewick 3:34.25
Shot Put
1 Eisenhower (Chalfant, Westmiller, Schwenk) 139' 3"
2 Wenatchee 137' 11.75"
3 Kennewick 137' 3"
4 Eastmont 133' 9"
5 Pasco 130' 5"
Shuttle Hurdles
1 Pasco (Rice, Hills, Sims) 50.02
2 Eisenhower 50.71
3 Kamiakin 51.27
4 West Valley 52.59
5 Richland 52.87
440 Relay
1 Pasco (Orbeck, Beasley, Simons, Sullivan) 44.43
2 Kamiakin 45.21
3 Davis 45.51
4 Moses Lake 45.79
5 Eisenhower 46.10
Long Jump
1 Pasco (Sullivan, Tucker, Treager) 59' 1.25"
2 Eastmont 57' 8"
3 Davis 54' 6"
4 Sunnyside 54' 5.5"
5 Eisenhower 53' 8.5"
Sprint Medley
1 Sunnyside (Esparza, Guy, Vasquez, Glenn) 3:40.26
2 Eisenhower 3:43.0
3 Kamiakin 3:44.96
4 Kennewick 3:47.86
5 Eastmont 3:51
1500m
1 Baxter (Eisenhower) 4:12.68
2 Ricker (Davis) 4:14.43
3 Bentley (Pasco) 4:20.27
4 McMicken (Davis) 4:21.92
5 Trammell (West Valley) 4:22.16
Discus
1 Kennewick (Higgins, Finley, Springer) 407' 6"
2 Eastmont 384' 10"
3 Davis 371' 8.25"
4 Wenatchee 367' 2"
5 Richland 364' 7.5"
440 Weight Relay
1 Kamiakin (Rodgers, Edmark, Borsheim, Mokler) 48.41
2 West Valley 48.47
3* Wenatchee 48.56
3* Eastmont 48.56
5 Moses Lake 49.1
880 Relay
1 Pasco (Orbeck, Basley, Simons, Sullivan) 1:34.03
2 Moses Lake 1:34.51
3 Sunnyside 1:35.52
4 Lake Washington 1:37.59
5 Kennewick 1:37.78
===============================
GIRLS RESULTS
GIRLS TEAM SCORES: Eastmont 67, Eisenhower 50, Davis 43 1/2, Pasco 37, Richland 32, Wenatchee 27 1/2, Walla Walla 14, Lake Washington 11, Kennewick 10, Moses Lake 8, Selah 6, West valley 6, Sunnyside 4
RESULTS
880 Relay
1 Eisenhower (McManigal, Bigelow, Byers, Clausen) 1:51.28
2 Pasco 1:52.92
3 Eastmont 1:53.87
4 Davis 1:53.97
5 Wenatchee 1:55.3
Long Jump
1 Richland (Owens, Lardy, Wheat) 45' 4.5"
2 Wenatchee 44' 5.5"
3 Walla Walla 44' 3"
4 Selah 44' 0"
5 Eisenhower 43' 5.5"
1320 Relay (4 x 330)
1 Eastmont (Thompson, K. Borth, L.Borth, Pickering) 3:02.66
2 Richland 3:02.9
3 Eisenhower 3:03.7
4 Davis 3:03.78
5 Pasco 3:07.82
1 1/2 Mile Relay
1 Eisenhower (Conlon, Sperry, Olson, Weston) 7:42.17
2 Davis 8:02.3
3 Eastmont 8:13.18
4 Kennewick 8:21.11
5 Lake Washington 8:37.23
Mile Relay
1 Eastmont (Pickering, Spoelstra, Jacabus, Thompson) 4:17.97
2 Wenatchee 4:25.3
3 Richland 4:26.37
4 Kennewick 4:27.9
5 West Valley 4:29.0
Discus
1 Pasco (Beasley, Beamer, Weitz) 311' 7.5"
2 Eastmont 271' 6"
3 Davis 264' 3.5"
4 Sunnyside 258' 2.5
5 Kennewick 246' 11"
High Jump
1 Eastmont (K. Borth, L. Borth, D. Thompson) 15' 3" (Meet Record, old 14' 8"
2 Richland 14' 2"
3 Walla Walla 14' 0"
4 Davis 13' 10"
5 Kennewick 12' 4"
Shuttle Hurdles
1 Moses Lake (Grant, Sword, Brice) 38.19
2 Pasco 38.66
3 Eastmont 38.74
4 Wenatchee 39.46
5 Eisenhower 40.69
440 Relay
1 Eastmont (Borth, Spoelstra, Pearcy, Thompson) 52.51
2 Eisenhower 53.33
3 Richland 53.50
4* Wenatchee 54.25
4* Davis 54.25
1500m
1 Conlon (Eisenhower) 5:01.69
2 Shum (Davis) 5:02.17
3 Nicacio (Richland) 5:07.04
4 Betsch (Selah) 5:17.72
5 Pickering (Eastmont) 5:26.66
Javelin
1 Wenatchee (Palmer, Zellner, Gutzwiler) 295' 6"
2 Davis 280' 6"
3 Eastmont 280' 5"
4 Selah 245' 4"
5 West Valley 233' 9"
Shot Put
1 Pasco (Beasley, Weitz, Beamer) 108' 5.5"
2 Eastmont 94' 7.75"
3 Walla Walla 92' 5"
4 Sunnyside 91' 2.5"
5 Wenatchee 91' 1"
Sprint Medley
1 Eisenhower (B. Manley, Melzer, Webster, Hunsaker) 4:33
2 Eastmont 4:34.27
3 Lake Washington 4:40.66
4 Wenatchee 4:42.28
5 Kennewick 4:49.48
440 Weight Relay
1 Pasco (Rose, Reid, Stroben, Beesley) 55.6
2 Davis 57.43
3 West valley 58.88
4 Walla Walla 1:00.2
5 Lake Washington 1:01.32
3000m
1 Shum (Davis) 10:54.15
2 Sperry (Eisenhower) 11:20.83
3 Calson (Lake Washington) 11:33.49
4 Zarnot (Kennewick) 11:51.59
5 Hole (Lake Washington) 11:55.18