1961 Yakima All City Championships
Ar Eisenhower High School-Track, Yakima-WA
Friday, May 19, 1961
A, B & C Divisions Championships
RESULTS
A Division
TEAM SCORES: Wilson 58 1/2, Franklin 36 1/2, Washington 22, Central 0
50 Yard High Hurdles -
1 Moate (Wilson) 7.0
2 Lenhard (Wilson)
3 Hormel (Franklin)
4 Waits (Franklin)
100 Yard
1 Russac (Wilson) 10.9
2 Mizell (Franklin)
3 Johnson (Franklin)
4 Blanchard (Washington)
110 Yard Low Hurdles
1 Moate (Wilson) 13.6
2 Palmer (Franklin)
3 Edmondson (Wilson)
4 Ramos (Washington)
220 Yard
1 Russac (Wilson) 24.5
2 Gerlitz (Franklin)
3 Page (Washington)
4 Blanchard (Washington)
288 Shuttle Low Hurdles
1 Wilson (Beam, Edimondson, Bunnell, Carpenter) 37.4
2 Franklin
3 Washington
440 Relay
1 Franklin (Dornan, Mizell, Johnson, Gerlitz) 48.0
2 Wilson
660 Yard
1 Flock (Franklin) 1:33.9
2 Duff (Wilson)
3 Churchill (Wilson)
4 Holmes (Franklin)
High Jump
1 Cirmin (Wilson) 5' 3"
2* William (Washington)
2* Carpenter (Wilson)
4 Ramos (Washington)
Broad Jump [Long Jump]
1 Ramos (Washington) 18' 7.5"
2 Crimin (Wilson)
3* Palmer (Franklin)
3* Gerlitz (Franklin)
Pole Vault
1 Dornan (Franklin) 10' 0"
2* Spearman (Washington)
2* Cardiff (Wilson)
4* Grendahl (Wilson)
4* Hormel (Franklin)
Shot Put
1 Spearman (Washington) 57' 3 1/8"
2 Pinnell (Wilson)
3 Chambreau (Wilson)
4 Edmondson (Wilson)
B Division
TEAM SCORES - Wilson 42 5/12, Franklin 34 1/12, Washington 16 1/2
100 Yard
1 Dale (Wilson) 11.2
2 Edwards (Wilson)
3 Goodhue (Franklin)
4 Spain (Washington)
110 Low Hurdles
1 Sunitsch (Franklin) 13.7
2 Shaw (Wilson)
3 Dale J. (Wilson)
4 Spain (Washington)
50 Yard
1 Dale (Wilson) 6.0
2 Spain (Washington)
3 Dixon (Franklin)
4 Winther (Washington)
288 Shuttle Low Hurdles
1 Franklin (Roome, Foulconer, Sunitsch, Ring) 48.8
2 Wilson
3 Washington
440 Relay
1 Franklin (Graff, Dixon, Foulconer, Goodhue) 48.8
2 Wilson
3 Washington
High Jump
1 Hinkley (Wilson) 5' 1"
2 Anderson (Wilson)
3 Timoke (Franklin)
4* Yeager (Franklin)
4* Edwards (Wilson)
4* Johnson (Wilson)
Broad Jump [Long Jump]
1 G. Shaw (Wilson) 18' 3.5"
2 Spain (Washington)
3 Button (Franklin)
4 Patterson (Franklin)
Pole Vault
1* Cook (Wilson) 8' 0"
1* Hernson (Washington) 8' 0"
3 Dobson (Washington)
4 Sunitsch (Franklin)
Shot Put
1 Hanson (Franklin) 40' 0"
2 S. Dale (Wilson)
3 Foulconer (Franklin)
4 Myers (Wilson)
C Division
TEAM SCORES - Wilson 47 1/3, Washington 31 1/3, Franklin 16 1/3
100 Yard
1 Stoddard (Wilson) 12.3
2 Sachman (Franklin)
3 Gibson (Washington)
4 Scoefield (Franklin)
110 Low Hurdles
1 Will (Wilson) 15.5
2 Glover (Wilson)
3 Ramos (Washington)
4 Jerome (Franklin)
50 Yard
1 Stoddard (Wilson) 6.6
2 Gilbson (Washington)
3 Gray (Franklin)
4 Scott (Wilson)
288 Shuttle Hurdles
1 Wilson (Bahosky, Stevenson, Will, Glover) Time - Unknown
2 Franklin
3 Washington
440 Relay
1 Wilson (Bohosky, Scott, Hanson, Stevenson) 54.2
2 Franklin
3 Washington
High Jump
1* Ramos (Washington) 4' 10"
1* Will (Wilson) 4' 10"
3 Jordan (Washington)
4* Scott (Wilson)
4* Pleasant (Washington
4* Ruffin (Franklin)
Broad Jump [Long Jump]
1 Stevenson (Wilson) 15' 6.5"
2 Ward (Washington)
3 Cook (Wilson)
4 Corkrum (Franklin)
Pole Vault
1 Jordan (Washington) 8' 6.5"
2 Ward (Washington)
3 Bohoskey (Wilson)
4 Adams (Wilson)
Shot Put
1 Ramos (Washington) 30' 6"
2 Boguckl (Wilson)
3 Woodside (Franklin)
4 Orkney (Wilson)