1960 AAU Inland Empire Junior Olympic Finals (Championships
Eisenhower High School-Track, Yakima-WA
June 4, 1960
RESULTS
Intermediate Division
70 HH
1 Leonard Lloyd (Spokane) 9.2
2 Rick Whaley (Wenatchee)
3 Truman Yeager (Yakima)
100
1 Dale Gardner (Wenatchee) 10.6
2Gary Smith (Spokane)
3 Phil Hailey (Yakima)
440
1 Murray Judge (Yakima) 55.1
2 Thornton (Walla Walla)
3* Kurt Johnson (Tri-Cities)
3* Bill Henderson (Yakima)
Broad Jump [Long Jump]
1 Dan Strat (Spokane) 20' 6"
2 Mike Sullivan (Tri Cities)
3 Dick Fraley (Yakima)
120 LH
1 Leonard Lloyd (Spokane) 13.6
2 Jim Brown (Yakima)
3 Les LeRoss (Yakima)
880
1 Walt Havens (Spokane) 2:09.3
2 George Stecker (Tri Cities)
3 Gary Yates (Prosser)
200 Shuttle Hurdle Relay
1 Spokane (Lloyd, Pankaila, Eckeiston, Day) 27.3
2 Yakima
3 Wenatchee
Shot Put (8 lb)
1 Don Strate (Spokane) 53' 11.5"
2 Ray Moore (Yakima)
3 Dave Whitmire (Tri Cities)
440 Relay
1 Tri Cities (Harper, Donahoe, Davis, Estot) 47.1
2 Yakima
3 Walla Walla
Pole Vault
1 Paul Adams (Yakima) 10' 8"
2* Phil Lane (Walla Walla)
2* Chuck F. (Wenatchee)
Hop Step Jump [Triple Jump]
1 Bud Wright (Wenatchee) 39' 2.5"
2 Dave Simpson (Tri Cities)
3 Chuck Gardiner (Tri Cities)
Discus
1 Richard Garbiel (Spokane) 116' 8"
2 Jack Thornton (Walla Walla)
3 George Phillips (Wenatchee)
220
1 Gary Smith (Spokane) 23.9
2 Buck Ferguson (Walla Walla)
3 Phil Hailey (Yakima)
High Jump
1 Murry Judge (Yakima) 5' 10"
2 Rick Whaley (Wenatchee)
3 John Shippey (Tri Cities)
Midget Division
50
1 David Wilson (Wenatchee) 6.5
2 Bill Engeln (Walla Walla)
3 Jerel Bradem (Walla Walla)
200 Shuttle Relay
1 Yakima (Pleasant, Ryan, King, Craeghill) 28.2
2 Tri Cities
3 Wenatchee
Shot Put (4 lb)
1 Jaimy Hutton (Yakima) 39' 7.75"
2 McClelland (Tri Cities)
3 Darrell Woodside (Yakima)
Standing Broad Jump
1 Robert McClelland (Tri Cities) 7' 2"
2 Engein (Walla Walla)
3 M. Sirmon (Wenatchee)
Softball Throw
1 Mickey Hunt (Tri Cities) 192' 7"
2 Al Luher (Spokane)
3 Jerry Andrews (Tri Cities)
Running BJ [Long Jump]
1 Engein (Walla Walla) 14' 6"
2 Larry Andrews (Tri Cities)
3 Jimmy Coughill (Yakima)
High Jump
1 Steve Talkington (Spokane) 4' 2"
2* Kelly Strother (Yakima)
2* Owen Linch (Wenatchee)
Junior Division
50
1 Bill Rulan (Tri Cities) 6.0
2 Gary Benson (Wenatchee)
3 Steve Dale (Yakima)
100
1 Rulon (Tri Cities) 11.0
2 Richard Twedt (Tri Cities)
3 Dave Beck (Wenatchee)
220 Relay
1 Tri Cities (Rulon, Ott, Benoliel, Twedt) 25.9
2 Yakima
3 Pasco
Shot Put (8 lb)
1 Tep Spearman (Yakima) 47' 10.25"
2 Clarence Duffy (Tri Cities)
3 George Edmonson (Yakima)
Broad Jump [Long Jump]
1 Steve Dale (Yakima) 17' 10.25"
2 Richard Twedt (Tri Cities)
3 Carl O'Donnell (Wenatchee)
Softball Throw
1 Carl O'Donnell (Wenatchee) 252' 5"
2 Fred Palmer (Yakima)
3 Chris Fleisher (Tri Cities)
High Jump
1* Ralph Lenhard (Yakima) 4' 10"
1* Doug Benoliel (Tri Cities) 4' 10"
1* Tom Bumbardner (Spokane) 4' 10"
1* Rickey Hardie (Wenatchee) 4' 10"
1* Dennis Woodward (Wenatchee) 4' 10"
1* Jerry Tucker (Wenatchee) 4' 10"
Hop Step Jump [Triple Jump]
1 Art Arnevick (Spokane) 32' 6.5"
2 Gail Keeling (Spokane)
3 Jim Ott (Tri Cities)
Standing Broad Jump
1 Doug Benoliel (Tri Cities) 8' 6.75"
2 Bob Potschmidt (Wenatchee)
3 Carl O'Donnell (Wenatchee)
TEAM TOTALS
Midget Division: Tri Cities 20, Yakima 14, Walla Walla 12, Spokane 10, Wenatchee 7
Junior Division: Tri Cities 22 1/2, Yakima 20 1/2, Wenatchee 18 1/2, Spokane 9 1/2
Intermediate Division: Spokane 44, Yakima 33 1/2, Wenatchee 20, Tri Cities 16 1/2, Walla Walla 12
GRAND TOTAL
Tri Cities 69, Yakima 68, Spokane 63 1/2, Wenatchee 35 1/2, Walla Walla 24