1967 AAU Inland Empire Junior Olympic Championships
Yakima Stadium, Yakima-WA
June 11, 1967
RESULTS
SENIOR DIVISISON
100
1 Tony Dedmond (Pasco) 10.3
2 Moldenhour (Spokane)
3 Fasust (Bonners Ferry)
220
1 Marty Penhallegon (Yakima) 23.2
2 Fleming (Pasco)
3 Price (Yakima)
440
1 Bill Price (Yakima) 51.2
2 Moldenhaur (Spokane)
3 Parrish (Spokane)
880
1 Mark Oesterle (Pasco) 2:00.3
2 Hallstrom (Selah)
3 Hernandez (Wapato)
4 Wick (Entiat)
Mile
1 Mike Loran (Spokane) 4:40.0
2 Burkwist (Spokane)
3 McCalain (Yakima)
120 HH
1 Ron Grosz (Wapato) 15.3
2 Howard (Pasco)
180 LH
1 Tony Dedmond (Pasco) 21.3
2 Howard (Pasco)
3 Griffin (Naches)
4 Brandt (Wapato)
Long Jump
1 Doug Fenny (Spokane) 22' 3"
2 Keltner (Yakima)
3 Cox (Spokane)
Triple Jump
1 Craig Swift (Spokane) 41' 10"
2 Salverda (Toppenish)
3 D. Anderson (Connell)
4 B. Anderson (Pasco)
High Jump
1 Doug McLeod (Spokane) 6' 1"
2 Homme (Kennewick)
3 Barnett (Spokane)
4 Salverdax (Toppenish)
Pole Vault
1 Bob Sauve (Wenatchee) 12' 6"
2 Braden (Kennewick)
3 B. Abhold (West Valley)
4 Adams (White Swan)
Shot Put
1 Tom Wood (Spokane) 51' 10.5"
2 McCourtie (Othello)
3 Dilley (Naches)
4 Holm (Pasco)
Discus
1 Mike McCourtie (Othello) 159' 11.5" (Meet Record, old 149' 5.5 by Belzer)
2 Stotsenberg (naches)
3 Dilley (Naches)
4 Haney (Richland)
Mile Race Walk
1 Ted Poston (Yakima) 11:50.7 (Only entry)
440 Relay
1 Yakima (Jim Klavano, Bob Cooper, Bob Alexander, Marty Penhallegon) 45.0
2 Deer Park
3 Spokane
880 Relay
1 Yakima (Bob Cooper, Marty Penhallegon, Kim Klavano, Bob Alesander) 1:31.8 (Meet Record, old 1:34 by Cashmere)
2 Pasco
3 Yakima (Bill Price, Jim Beaulauerier, Scott Griffin, Darwin Zimmerman)
4 Spokane
Mile Relay
1 Yakima (Larry McSay, Rick Roe, Ray Blondin, Jay Puckett) 3:37.4 (Only entry)
INTERMEDIATE DIVISION
100
1 Randy Hall (Wenatchee) 10.5
2 Bradford (Yakima)
3 Kostecka (Spokane)
4 Noyes (Ellensburg)
220
1 Ron Bradford (Yakima) 23.8
2 Noyes (Ellensburg)
3 Polione (Spokane)
4 Bailie (Connell)
440
1 Don Clift (Sunnyside) 54.5
2 Kean (Yakima)
3 Nickell (Bridgeport)
4 Ross (Chewelah)
880
1 John Bost (Bripgeoport) 2:05
2 Roff (Spokane)
3 Weller (Yakima)
4 Davison (Yakima)
70 HH
1 Dick Justice (Selah) 9.2 (Tied Record)
2 Miya (Othello)
3 Mcllhenny (Okanogan)
4 Martin (Wenatchee)
440 Relay
1 Wapato (Kim Bosleir, Simmon Maslas, Jeep Labberton, Dennis Schanzenbach) 47.2
2 Yakima
3 Eastmont
4 Spokane
120 LH
1 Keight Miya (Othello) 14.3
2 Justice (Selah)
3 Muhlbeier (Connell)
4 Martin (Wenatchee)
Long Jump
1 Mike Collins (Othello) 20' 10 (Meet Record, old 20' 6" by Strate)
2 Kensey (Sunnyside)
3 Glenn (Spokane)
4 Denny (richland)
High Jump
1 Dan Labbee (Wapato) 5' 11" (Meet Record, old 5' 10 by Judge)
2 Curfman (Toppenish)
3 Bemis (Spokane)
4 Langford (Richland)
Triple Jump
1 Mike Collins (Othello) 40' 11"
2 Labbee (Wapato)
3 Bost (Bridgeport)
4 Gillespi (Ellensburg)
Pole Vault
1 Charlie Silvers (Yakima) 11' 3"
2 Stewart (Walla Walla)
3 Schmidt (Wenatchee)
4 greigler (Richland)
Shot Put
1 Tom Wilson (Selah) 59' 1.5"
2 Barnhart (Wenatchee)
3 Nelson (Wenatchee)
4 Vasque (Wenatchee)
Discus
1 Kelso (Starr (Wallace, Idaho) 141' 10" (Meet Record, old 135' 9.5" by Edgar)
2 Labbee (Wapato)
3 Menqdoz (Wenatchee)
4 Tuttle (Tekoa)
880 Race Walk
1 Bill Sims (Bonners Ferry) 4:05.5
2 Lacy (Toppenish)
3 Hansen (Spoakne)
4 Mauch (Wapato)
JUNIOR DIVISION
75
1 Kevin Kreiter (Richland) 8.5 (Meet Record, old 8.6 by Wick)
2 Filan (Walla Walla)
3 Ross (Ellensburg)
4 Galaviz (Mabton)
100
1 Kevin Kreiter (Richland) 11.2
2 Ross (Ellensburg)
3 Servin (Walla walla)
4 Galaviz (Mabton)
Standing Triple Jump
1 David Nesbitt (Spokane) 24' 0" (Meet Record, old 19' 1" by VanBeek)
2 Ashcraft (Spokane)
3 Vegar (Prosser)
4 Lang (Bridgeport)
Long Jump
1 Curt Watterson (Yakima) 17' 3"
2 Shirley (Richalnd)
3 Hinkley (Yakima)
4 Servin (Walla Walla)
High Jump
1 Wayne Hinkley (Yakima) 5' 5" (Meet Record, old 5' 4" by Seigle)
2 Pilan (Walla Walla)
3* Skalisky (Wenatchee)
3* Gerland (?)
3* McCauley (?)
3* Blanchard (Yakima)
Triple Jump
1 Brian Serven (Walla Walla) 34' 0" (Meet Record and new Event)
2 Duwichelle (Wenatchee)
3 Gillespie (Naches)
4 Shrindell (Naches)
Softball Throw
1 Shawn Chandler (Yakima) 239' 4"
2 Skalisky (Wenatchee)
3 Frisk (Entiat)
4 Green (Yakima)
440 Relay
1 Richland (Kevin Kreiter, William Carter, Randy Rolph, Bill Turner) 51.6
2 Spokane
3 Naches
4 Wapato
Pole Vault
1 Jeff Maib (Sunnyside) 9' 9"
2 Skalisky (Wenatchee)
3 Benson (Bridgeport)
4 Filan (Walla Walla)
Shot Put
1 Dick Courtney (Wenatchee) 42' 9"
2 Shirley (Richland)
3 Gillespie (Naches)
4 Mills (Tekoa)
880 Race walk
1 Ciff Frisk (Entiat) 4:09 (Meet Record, old 4:21. by Fode)
2 Maras (Spokane)
3 Barr (Toppenish)
4 Sloan (Bridgeport)
MIDGET DIVISION
50
1 Duane Groth (Wapato) 6.6
2Stalling (Wenatchee)
3 Dudley (Yakima)
4 Moss (Findley)
75
1 Mike Ammerman (Prosser) 9.3 (Meet Record, old 9.4 by Bart)
2 Stalling (Wenatchee)
3 Pryce (Yakima)
4 Pendergas (Spokane)
220 Relay
1 Prosser (Wayne Bean, Mike Ammerman, Kelly Marley, Jeff Hall) 28.6
2 Kennewick
3 Wenatchee
4 Spokane
Long Jump
1 Mike Ostrom (Kennewick) 15' 2"
2 Batty (Spokane)
3 Jeff Crace (Wenatchee)
4 Dudley (Yakima)
Triple Jump
1 David Batty (Spokane) 21' 7" (Meet Record and new Event)
2 Foster (Wenatchee)
3 Crace (Wenatchee)
4 Ostrum (Kennewick)
High Jump
1 Jeff Crace (wenatchee) 4' 5"
2 Fate (Yakima)
3 Cheek (Kennewick)
4 Garland (Wenatchee)
Softball Throw
1 Keith Prichard (Richland) 183' 5"
2 Minor (Walla Walla)
3 Stillar (Spokane)
4 Devlin (Spokane)
440 Race Walk
1 Calvin Harris (Bridgeport) 2:06 (Meet Record, old 2:12 by Hansen)
2 Bartenstein (Wenatchee)
3 Rodriquez (Toppenish)
4 Stillar (Spokane)
BANTAM DIVISION
50
1 Greg Race (Yakima) 7.0 (Tied Record)
2 Ingersol (Spokane)
3 Wright (Yakima)
4 Jones (Kennewick)
Long Jump
1 Bob Dyer (Wenatchee) 13' 0.5" (Meet Record, old 12' 1.5" by Pruss)
2 Klees (Walla Walla)
3 Rance (Yakima)
4 Ingerson (Spokane)
220 Relay
1 Spokane (Dick Cristie, Bicl Conboy, Mike Gehrike, Paul Ingersoll) 31.6
2 Wenatchee
3 Yakima
4 Yakima (B)
Standing Triple Jump
1 Bob Dyer (Wenatchee) 18' 6 (Meet Record and new Event)
2 Coleman (Richland)
3 Crace (Wenatchee)
4 Klees (Walla Walla)
Softball Throw
1 James Mengelos (Wenatchee) 153' 0" (Meet Record, old 151' 7 by Bergevin)
2 Thompson (Wenatchee)
3 Duncan (Toppenish)
4 Durfee (Richland)
440 Race Walk
1 Dirk Mueller (Kennewick) 2:23.0 (Meet Record, old 2:26.8 by Bickel)
2 Poffenroth (Wenatchee)
3 Cristie (Spokane)
4 Mengelos (Wenatchee)