1968 Yakima AAU Junior Olympic Championships
Yakima Stadium, Yakima-WA
June 1, 1968
RESULTS
BANTAM DIVISION (9 & under)
50
1 Mike Moore 7.3 (Ties Record)
2 Ramos
3 Ziegler
75
1 Ron Hanson 10.4 (Meet Record and New Event)
2 Moore
3 Reyes
Standing Triple Jump
1 John Martin 17' 4" (Meet Record, old 15' 2"
2 Todd
3 Allen
Long Jump
1 Ricky Mitchell 11' 10 5/8" (Meet Record, old 11' 8")
2 Moore
3 Carter
Softball Throw
1 D. Crow 125' 0"
2 Tate
3 Reid
220 Relay
1 Yakima Ahtanum 3.5 (Meet Record, old 32.6
2 Prosser
440 Race Walk
1 Moore 2:18.6
2 Foiles
3 Gamviz
MIDGET DIVISION (10-11)
50
1 Ted Pryse 6.4 (Meet Record, old 6.7)
2 Marley
3 Rance
75
1 Pryse 9.2 (Meet Record, old 9.5)
2 Hall
3 Marley
Standing Triple Jump
1 Jeff Hall 20' 8" (Meet Record, old 18' 3")
2 Gillespie
3 Bowman
Long JUmp
1 Pryse 14' 2" (Meet Record, old 13' 2"
2 Rance
3 Farley
Running High Jump
1 Jim Kelch 4' 4"
2 Kraola
3* Hazzard
3* Pauneda
Softball Throw
1 S. Stobaugh 186' 3" (Meet Record, old 171' 4"
2 Iraola
3 Cresto
220 Relay
1 Hall, Wright, Wetzel 29.1
440 Race Walk
1 Danny Harr 2:11.7 (Meet Record and new Event)
2 Bowman
3 Lamebull
JUNIOR DIVISION (12-13)
75
1 Tony Andrews 8.8
2 Kueha
3 Te. Andrews
100
1 M. Ammerman 11.4
2 Gardner
3 To. Andrrews
660
1 Roger Christie 1:43.2 (Meet Record and New Event)
2 Kinsey
3 Baggarley
Standing Triple Jump
1 Stan Vegar 22' 7" (Meet Record, old 19' 8"
2 Christy
3 Baker
Long Jump
1 Jim Johnson 15' 8"
2 Christy
3 Thomas
Running High Jump
1 Scott Wilbur 4' 8"
2 Carter
3 Thomas
Running Triple Jump
1 Shawn Chandler 33' 8"
2 Vegar
3 Darby
Softball Throw
1 Chandler 225' 6"
2 Jackson
3 Carlson
440 Relay
1 Craig Gardner, Puschse, Bronkhorst 52.9
Pole Vault
1 Shane Carlson 8' 9"
2 Olson
3 Blanchard
Shot Put
1 Chandler 37' 11"
2 Flodin
3 Conner
880 Race Walk
1 Doug Ball 4:20.6 (Meet Record and New Event)
INTERMEDIATE DIVISION (14-15)
100
1 Doug Nunneley 10.5
2 Dow
3 Clift
220
1 Nunneley 24.2
2 Clift
3 Hinze
440
1 Dave Williams 54.5
2 Walker
3 McGree
880
1 Fritz Abhold 2:09.1
2 Viillagas
3 Thomas
70 HH
1 Steve Cochran 9.7
2 Copeland
3 Nash
120 LH
1 Cochran 14.6
2 Labberton
3 Reed
Long Jump
1 Ken Curfman 18' 4.5"
2 Copeland
3 Williams
Running High Jump
1 King Curfman 5' 10"
2 DeFoe
3 Hinkley
Running Triple Jump
1 Ke. Curfman 39' 9"
2 Rines
3 Copeland
Pole Vault
1 Gary Conder 11' 8"
2 Bauchard
3 Maib
Discus
1. J. Stta 110' 7"
2 McKean
3 Ashcraft
Shot Put
1 Verdell Bell 50' 4.5"
2 Coulson
3 Gifford
440 Relay
1. S. Blanchard, Golade, Gifford 8.1
880 Race Walk
1 Vegar (Meet Record 4:38.7, old 4:39.8)
2 Maruka
3 Nyberg
SENIOR DIVISION (16-17)
100
1 Mike Chinn 10.5
2 Brandt
3 Homan
220
1 Ron Bradford 23.7
2 Noyes
3 gentry
440
1 Pat Andreotti 54.9
2 Lauzlarich
3 No third place
880
1 Brian Dobbs 2:06
2 Hallstrom
3 Miller
Mile
1 Jon Belcher 4:38.5
2 McLain
3 Briggs
120 HH
1 Dick Justice 15.4
2 tugwell
3 Carlson
180 LH
1 Scott griffin 21.9
2 Hartman
3 Brandt
Long Jump
1 Jeff Cox 20' 8.5"
2 Labbee
3 Bradford
Running High Jump
1 Brad Hudec 6' 1" (Meet Record, old 5' 10")
2 Labberton
3 Labbee
Running Triple Jump
1 Cox 42' 8.5"
2 Venemon
3 Labbee
Pole vault
1 Bill Spaet 12' 6"
2 Tugwell
3 Abhold
Shot Put
1 Dave Mitchell 52' 1"
2 Sherwood
3 Wade
Discus
1 Mitchell 134' 6"
2 Wade
3 Hutton
440 Relay
1 Jack Carter 45.8
2 Noyes
3 Zimmerman
880 Relay
1 Carter 1:35.6
2 Gentry
3 Goodman
Mile Relay
1 Ellensburg 3:55 (Only entry)
Mile Race Walk
1 Ron Bergevin 8:19.1 (Meet Record, old 10:37.5)
2 Olds
3 Klabnik