1973 Yakima Valley AAU Junior Olympic Championships
Zaepfel Stadium, Yakima-WA
May 30-31, 1973
RESULTS - May 30
SENIOR DIVISION (16-17)
100
1* Anderson (Wapato) 10.7
1* Dudley (Yakima) 10.7
3 Mitchell (Ellensburg) 10.8
4 Pallas (Yakima) 10.8
220
1 Mitchell (Ellensburg) 23.2
2 Anderson (Wapato) 23.4
3 Rogstad (Yakima) 23.6
4 Pallas (Yakima) 24.1
440
1 Rosenkranz (Yakima) 54.7
2 Gay (Granger) 54.8
3 Marier (Sunnyside) 56.1
4 Kushner (Yakima) 56.2
880
1 Hennessy (Yakima) 2:14.9
No others
Mile
1 Sanderson (Yakima 4:41.3
2 Prather (Selah) 4:44.7
3 Hennessy (Yakima) 4:48
4 Presson (Yakima) 4:55.7
2 Mile
1 Smith (Yakima) 10:42.6
2 Hoisington (Selah) 11:00.9
3 Jim (Wapato)
180 LH
1 Chronister (Tieton) 21.7
2 Boushey (Grandview) 21.8
3 Anderson (Yakima) 21.9
4 Downey (Yakima) 23.5
120 HH
1 Chromister (Tieton) 15.1
2 Rogstad (Yakima) 16.5
No others
440 Relay
1 Wapato (Mitchell, Doornink, Dollent, Anderson) 46.3
2 Yakima (NAderson, Davis, Rogstad, Pallas) 47.0
No others
Mile Relay - No Entries
Long Jump
1 McCullough (West Valley) 20' 3
2 S. Davis (Yakima) 19' 4.75"
3 Doornink (Wapato) 19' 4.5"
4 M. Dudley (Yakima) 19' 3"
High Jump
1 Garrison (Yakima) 6' 4" (Meet Record, old 6' 3"_
2 Fitterer (Ellensburg) 5' 8"
3 McCullough (West Valley) 5' 8"
4 Wold (Wapato) 5' 8"
Triple Jump
1 McCullough (West valley) 41' 9"
2 D. Crow (Yakima) 37' 7"
3 Urlacher (Yakima) 32' 11"
No others
Pole Vault
1 Messenger (West Valley) 11' 0"
2 Beaulaurier (Sunnyside) 10' 6"
No others
Shot Put
1 Romple (Yakima) 48' 4.5"
2 A. Beaulaurier (Sunnyside) 46' 1"
3 Golob (Granger) 45' 11.5"
4 Urlacher (Yakima) 41' 0"
Discus
1 Romple (Yakima) 137' 0.5"
2 Durst (Yakima) 129' 6"
3 Golob (Granger) 128' 3"
4 Urlacher (Yakima) 128' 0"
INTERMEDIATE DIVISION
100
1 L. Beggs (Yakima) 10.6
2 Klingele (Yakima) 10.8
3 Allen (Yakima) 11.0
4 Ford (Yakima) 11.0
220
1 Heffner (Wapato) 24.0
2 Gamache (?) 24.8
3 James (Yakima) 25.2
4* Ford (Yakima) 25.3
4* Beggs (Yakima) 25.3
440
1 Heffner (Wapato) 54.0
2 Green (Yakima) 54.7
3 Schwairtzenberger (Wapato) 1:00.5
4 Valencia (Yakima) 1:01.6
880
1 Johnson (Yakima) 2:10.1
2 Perrotti (East valley) 2:15.7
3 Evans (Selah) 2:17.9
No others
Mile
1 Magana (Granger) 5:10.2
2 Valencia (Yakima) 5:12.3
3 Fleischman (Yakima) 5:20.6
4 Roulston (Yakima) 5:22
2 Mile
1 Aparicio (Wapato) 10:50.8
2 Juarez (Granger) 11:03.4
3 Parker (Wapato) 11:22.4
110 LH
1 Bangs (Yakima) 13.6
2 Klingele (Yakima) 13.6
3 Skyles (Sunnyside) 13.7
4* Jones (Yakima) 14.1
4* DeGooyer (Yakima) 14.1
120 HH
1 Deooyer (yakima) 18.2
2 Switzer (Yakima) 19.0
3 Campos (Wapato) 19.1
4 Lightfoot (White Swan) 19.3
440 Relay
1 Yakima (Klingele, Allen, Hurst, Beggs) 47.9
2 Yakima (B) 49.4
3 Wapapto 49.5
4 Yakima (C) 49.7
Long Jump
1 L. beggs (yakima) 19.1.5"
2 Fuller (Yakima) 18' 10.5"
3 Heffner (Wapato) 18' 4.5"
4 L. Blanchard (Yakima) 18' 0"
High Jump
1 Golob (Sunnyside) 5' 6"
2 F. Smith (Yakima) 5' 6"
3 Svendsen (Yakima) 5' 0"
4 D. Jones (Yakima) 5' 0"
Triple Jump
1 Fuller (Yakima) 41' 0.25"
2 Conrad (Yakima) 38' 7"
3 Gamache (Moxee) 36' 8"
4 Blanchard (Yakima) 36' 7"
Pole Vault
1 Andring (Yakima) 12' 6" (Meet Record, old 12' 0")
2 Schnaegler (?) 11' 0"
3 Ness (?) 11' 0"
4 Luciano (Yakima) 11' 0"
Shot Put
1 C. Vance (Yakima) 47' 7.5"
2 Chandley (Yakima) 38' 7.75"
3 Hiddleton (Sunnyside) 38' 1.25"
4 Dawson (Yakima) 36' 1"
Discus
1 Matthes (Naches) 116' 2"
2 Proebling (Prosser) 108' 9"
3 Vance (West Valley) 16' 9"
4 Justice (Highland) 99' 6"
RESULTS - May 31 - Final Day
JUNIOR DIVSION (12-13)
75
1 Decoto (Yakima) 9.3
2 Hanson (Sunnyside) 9.5
100
1 Ammerman (Prosser) 11.3
2 Decoto (Yakima) 11.5
220
1 Ammerman (Prosser) 26.3
2 Siekawitch) Granger) 26.4
440
1 Siekawitch (Granger) 1:00.7
2 Lundblad (yakima) 1:02.7
880
1 Hobbick (Prosser) 2:33
2 Alter (Prosser) 2:39.2
Mile
1 Martinez (Granger) 5:40.2
2 Baze (Bickleton) 5:52.2
440 Relay
1 Prosser 54.2
2 Naches 54.3
Long Jump
1 Wells (Yakima) 18' 6.5" (Meet Record, old record 17' 10.5")
2 Davenport (Sunnyside) 17' 1"
High Jump
1 Wells (Yakima) 5' 4"
2 Trammel (Sunnyside) 5' 2"
Triple Jump
1 Wells (Yakima) 37' 8.5" (Meet Record, old 36' 1")
2 Woodard (Terrance Height) 34' 8.5"
Shot Put
1 Stone (Yakima) 42' 10"
2 Andrews (Granger) 38' 10.5"
MIDGET DIVISION (10-11)
50
1 Asher (Granger) 7.1
2 Tuttle (Yakima) 7.2
75
1 Durbin (Sunnyside) 10.6
2 Zeher (yakima) 10.7
100
1 Zehr (Yakima) 13.2
2 Tuttle (Yakima) 13.3
220
1 Zehr (Yakima) 30.0
2 Tuttle (Yakima) 30.4
440
1 Babick (Toppenish) 1:11.3
2 Fleming (Ahtanum) 1:11.4
660
1 Waits (Terrace Heights) 2:06.3
2 Gall (Bickleton) 2:08.8
Mile
1 Smith (Yakima) 6:32.5
2 Middleton (Granger) 6:37.0
220 Relay - No entries
440 Relay
1 Yakima 1:00.2
2 Sunnyside 1:01.9
Standing Long Jump
1 Staley (Yakima) 6' 7.5"
2 Sexton (Mabton) 5' 7.5"
Long Jump
1 Heitzman (Granger) 12' 4.5"
2 Klarich (Granger) 11' 11.25"
High Jump
1 Smith (Yakima) 4' 4"
2 Ufford (Yakima) 4' 2"
Triple Jump
1 23' 10' 5"
2 Clack (Bickleton) 22' 11"
Baseball Throw
1 Wirght (Terrace Heights) 199' 0"
2 Cole (Prosser) 189' 0"
Shot Put
1 Bess (Yakima) 28' 10"
2 Filicetti (Sunnyside) 27' 5"
BANTAM DIVSION (9 & under)
50
1 Blanchard (Yakima) 7.6
2 Galaviz (Mabton) 8.2
75
1 Melcher (Mabton) 12.0
2 Newland (Toppenish) 12.4
100
1 Lundblad (Yakima) 15.0
2 Newland (Toppenish) 15.4
220
1 Babbick (Toppenish) 32.6
2 Lundblad (Yakima) 33.8
440
1 Babick (Toppenish) 1:19.6
2 Snipe (Yakima) 1:20.5
880
1 Contraers (Granger) 3:18.4
2 Bazan (Granger) 3:22.3
220 Relay - No Entries
440 Relay
1 Mabton 1:12.6
Standing Long Jump
1 Blanchard (Yakima) 6' 3"
2 Hernandez (Granger) 5' 5.5"
Long Jump
1 Blanchard (Yakima) 11' 1.75"
2 Galaviz (Mabton) 10' 11"
High Jump
1 Snipes (Yakima) 3' 7"
2 Lundblad (Yakima) 3' 7"
Baseball Throw
1 Babich (Toppenish) 169' 0" (Meet Record, old 162' 0")
2 Reser (Mabton) 137' 0"