1974 Yakima Valley AAU Junior Olympic Championships
Zaepfel Stadium, Yakima-WA
May 29-30, 1974
RESULTS - May 29
SENIOR DIVISION
100
1 Chuck LaCoursiere (yakima) 10.4
2 Kevin Gay (Granger)
3 Rick Estes (Cowiche)
220
1 Chuck LaCoursiere (Yakima) 22.9
2 Mark Rogstad (Yakima)
3 Ron Taganelli (Wapato)
440
1 Joe Woodward (Yakima) 52.1
2 Wayne Hefner (Wapato)
3 Kevin Gary (Granger)
880
1 Tom Hoisington (Selah) 2:09.9
2 Toby Suhm (Yakima)
3 Rusty Powell (Cle Elum)
Mile
Toby Suhm (Yakima) 4:40.4
2 Dave Sanderson (Yakima)
3 Tom Hoisington (Selah)
2 Mile
1 Pat Smith (Yakima) 10:16.5
2 Dave Sanderson (Yakima)
3 Pete Vernie (Ellensburg)
120 HH
1 Mark Rogstad (Yakima) 15.2
2 Jeff Clark (Selah)
3 Eric Fuller (Yakima)
High Jump
1 Dan Wold (Wapato) 6' 2.75"
2 Kelly Marley (Prosser)
3 Rocky Willette (Cle Elum)
Long Jump
1 Tom McCullough (Yakima) 20' 8.5"
2 Eric Fuller (Yakima)
3 Paul Koch (Wapato)
Triple Jump
1 Eric Fuller (Yakima) 42' 8.75"
2 Tom McCullough (Yakima)
3 Craig Bryant (Yakima)
Pole Vault
1 Dana Rogers (Selah) 11' 6"
2 Gary Hazzard (Prosser)
Shot Put
1 Gary Gefre (yakima) 47' 0.25"
2 Gary Cook (Yakima)
3 Ray Beedle (Cle Elum)
Discus
1 Mitch Ringe (Ellensburg) 167' 7" (Meet Record)
2 Mike Garrison (Yakima)
3 Clarence Durst (Yakima)
440 Relay
1 Yakima (Rogstad, Wardle, Bryant, Ralston, Roulston) 45.9
2 Yakima (Huniker, Parrish, Richardson, LaCoursiere)
INTERMEDIATE DIVISION
100
1 Glenn Ford (Yakima) 10.5
2 Kim Gamache (Yakima)
3 Gene Newland (Yakima)
220
1 Tim Gamache (Yakima) 23.6
2 Glenn Ford (Yakima)
3 Ron Martin (Prosser)
440
1 Jerry Siekawitch (Granger) 56.5
2 Todd Marker (Yakima)
3 Paul Schwaegler (Yakima)
880
1 Clayton Light (Yakima) 2:11.1
2 Rick Orozco (Wapato)
3 Patnode (Yakima)
Mile
1 Joe DeLeon (Yakima) 4:52.3
2 Bob Tovar (Wapato)
3 Andy Tovar (Wapato)
2 Mile
1 Edwrd Aparitio (Wapato) 10:41.5
2 Bob Tovar (Wapato)
3 Joe DeLeon (Yakima)
120 HH
1 Gene Switzer (Yakima) 15.9 (Meet Record)
2 Kelly Quenell (Yakima)
3 Brad Ness (Sunnyside)
High Jump
1 Andy Svendsen 5' 10"
2 Chris Golob (?)
3 Steve West (?)
Triple Jump
1 Steve West (Yakima) 40' 5"
2 Scott Wells (Yakima)
3 Randy Bolong (Wapato)
Long Jump
1 Scott Wells (Yakima) 20' 11" (Meet Record)
2 Randy Bolong (Wapato)
3 Steve West (Yakima)
Pole Vault
1 Craig Chojnowski (Yakima) 12' 6" (Ties Meet Record)
2 Paul Schwaegler (Yakima)
3 Brad Ness (Sunnyside)
Discus
1 Paul Davis (Yakima) 112' 2"
2 Jerry Coleman (Sunnyside)
3 Tom Belar (Yakima)
Shot Put
1 Paul Davis (Yakima) 41' 1.25" (Meet Record for 12 lb)
2 Jerry Coleman (Sunnyside)
3 Dana Dawson (Yakima)
440 Relay
1 Yakima (Wells, Hanson, Eickerman, Hurst) 48.4
2 Ellensburg (Jakubek, Davis, Evans, Tealey)
3 Yakima
RESULTS - May 30 (Final Day)
JUNIOR DIVISION
70 Hurdles
1 Jerry Holman (Naches)
2* Jay Miller (?)
2* Rick Marshall (Yakima)
4 Russ Dix (Yakima)
100
1 Rodney Sentens (Yakima) 11.1
2 Ron Forgey (Toppenish) 3 Brad Phillips (Yakima)
220
1 Brad Phillips (Yakima) 25.4 (Ties Record)
2 Ron Forgey (Toppenish)
3 Jay Mariotti (Prosser)
440
1 Eric Carlson (Yakima) 56.5 (Meet Record)
2 Rick Marshall (Yakima)
3 Joe Esparza (Sunnyside)
880
1 Phil Goodhue (Yakima0 2:22.3
2 Tom Hennessy (Yakima)
3 Kevin Eslinger (Kittitas)
Mile
1 Eric Carlson (Yakima) 5:16.8 (Meet Record)
2 Matt Roehl (Sunnyside)
3 Brad Nowlan (Moxee)
High Jump
1 Dave Agee (Yakima) 5' 7"
2 Neal Brown (Bick)
3 Kevin Eslinger (Kittitas)
Long Jump
1 Rodney Sentens (Yakima) 17' 1.5"
2 Jeff Villbrandt (?)
3 John Staley (?)
Triple Jump
1 Ron Forgey (Toppenish) 36' 8"
2 Rick Marshall (Yakima)
3 Neal Brown (Bick)
Pole Vault
1 Jim Howg (?) 8' 6"
2 Dave Gnojek (Yakima
Shot Put
1 Rob Urlacher (Yakima) 40' 9"
2 Jay Mariotti (Prosser)
3 Rick Stafford (Toppenish)
440 Relay
1 Yakima (Todd Taylor, Jeff Martin, Jess Urquhart, Rod Sentens) No Time
2 Prosser (Jay, Mariotti, Charles Leighty, Mike Beaudry, Todd Early)
MIDGET DIVISION
50
1 Doug Robillard (Yakima) 6.9
2 Tommy Wheeler (Yakima)
3 Brian Edwards (Yakima)
100
1 Tommy Wheeler (Yakima) 13.2
2 Mark Merritt (Yakima)
3 David Marcovitz (Yakima)
220
1 John Babich (Toppenish) 30.0
2 Dennis Manka (Prosser)
3 Robert Twiss (Yakima)
440
1 Doug Achziger (Prosser) 1:07.6 (Meet Record)
2 Dennis Manka (Prosser)
3 Mike Hovenkotter (Yakima)
Mile
1 Doug McMicken (Yakima) 6:10.9 (Meet Record)
2 Joe Middleton (Granger)
3 Scott Cline (Naches)
Shot Put
1 Jeff Wright (Terrance Height) 29' 0.75"
2 Fred Hernandez (Granger)
3 Eric Bowton (Yakima)
Long Jump
1 Scott Clark (?) 12' 10.75"
2 John Blanchard (Naches)
3 Loren Hoppes (Wapato)
Triple Jump
1 Jim Tassielli (Yakima) 28' 2"
2 Mike Tassielli (Yakima)
3 Todd Lasley (Bick)
High Jump
1 John Babich (Toppenish) 4' 4"
2 Stephen Swedin (Yakima)
3 Doug Achzinger (Prosser)
440 Relay
1 Yakima (Mike Hovenkotter, Greg Zehr, Brian Edwards, Mark Merritt) No Time
2 Toppenish (Steve Bangs, Rodney Heit, Mark Babich, John Babich)
880
1 Kent McLachlan (Yakima) 2:50 (Meet Record)
2 Tom Fohn (Yakima)
3 Jim Contreras (Granger)
BANTAM DIVISION
50
1 Rick Mains (Bickleton) 7.7
2 Bob Vegar (Prosser)
3 Brian Wheeler (Yakima)
100
1 Rick Mains (Bick) 14.5 (Meet Record)
2 Bob Vegar (Prosser)
3 Louie Sanchez (Granger)
220
1 Rick Mains (Bick) 34.3
2 Vince Urlacher (Yakima)
3 Daniel Tovar (Wapato)
440
1 Bob Vegar (Prosser) 1:22.7
2 Curtis Robillard (Granger)
880
1 Pat Haight (Yakima) 3:03 (Meet Record)
2 Glen Mollett (Yakima)
3 Jason Allen (Granger)
Long Jump
1 Doug Peterson (?) 10' 8.75"
2 Wayne Carter (Yakima)
3 Mike Perez (Granger)
High Jump
1 Louie Sanchez (Granger) 3' 3"
2 Wayne Carter (Yakima)
3 Doug Peterson (Yakima)
Baseball Throw
1 Sunny Heide (Yakima) 148' 5"
2 Jeff Suver (Yakima)
3 Robbie Wright (yakima)
440 Relay
1 granger (Brad Carpenter, Curtis Robillard, Jason Allen, Louie Sanchez) No Time